ABD’nin İlk Drone ile Teslimat Hizmeti Kullanıma Sunuldu

  • Google’ın da sahibi olan Alphabet’e bağlı Wing şirketi, ABD’nin Virginia eyaletinin Christiansburg şehrinde, drone ile teslimat servisi için bir pilot program başlattı.
  • Şirketin belirttiğine göre, bu pilot program, ABD’nin ilk gerçek, tüketiciye yönelik drone ile teslimat hizmeti olma özelliğini taşıyor.
  • Statista’nın Eylül 2017’de, ABD’de yaptığı bir araştırmaya göre, tüketicilerin %29’u, önümüzdeki beş yılda drone ile teslimat hizmetini göz önünde tutacaklarını belirtirken %23’lik bir grup ise mevcut durumda bu teknolojiyi dikkate alacaklarını dile getirdi.
  • İlgili Yazı: Amazon, Daha Fazla Şey Satmak İçin Teslimat Drone’larıyla Evlerden Veri Toplayacak

Pek çok farklı şirket, uzun bir süredir “drone ile teslimat” servisleri üzerinde çalışıyor. Bu zamana dek uygulamadaki çeşitli zorluklar nedeniyle bu servisler bir türlü hayata geçirilemedi. Ancak şirketler, bu konuda yavaş da olsa birtakım ilerlemeler kaydediyorlar. Belki de bu alanda bu zamana kadarki en dikkat çekici gelişme, Google‘ın da sahibi olan Alphabet‘in alt kuruluşlarından biri olan Wing tarafından kaydedildi.

TechSpot adlı teknoloji odaklı haber sitesinin paylaştığı habere göreWing şirketi, ABD’nin Virginia eyaletinin Christiansburg şehrinde, drone ile teslimat servisi için bir pilot program başlattı. Şirketin belirttiğine göre, bu pilot program, ABD’nin ilk gerçek, tüketiciye yönelik drone ile teslimat hizmeti olma özelliğini taşıyor. Bu hizmet, Wing’in ABD Federal Havacılık İdaresi’nden bir “hava taşıyıcısı sertifikası” almasından sonra başlatıldı. Bu sertifikayla birlikte şirket, Christiansburg şehrindeki evlere paketleri teslim etmek için insansız drone’ları kullanma izni almış oldu.

Tabii ki kendisi bir perakende şirketi olmaması nedeniyle Wing, ürün teslimatları için ABD’nin en büyük iki eczane zincirinden biri olan Walgreens ve Virginia’da faaliyet gösteren yerel bir perakende şirketi olan Sugar Magnolia ile iş birliği yaptı. Aynı zamanda şirket, tarifeli drone teslimatlarına olanak sağlamak için lojistik şirketi FedEx Express ile de birlikte çalışıyor.

Şirket, drone’larının bir müşteri sipariş verdikten sonra dakikalar içerisinde gönderilebileceğini ve teslimat adresine vardıktan sonra, drone’un pakedi belirlenen konuma yavaşça bırakacağını ifade ediyor. Bu açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla, kullanıcılara, ürünlerinin teslim edilmesini istedikleri yeri seçme imkanı tanınacak.

Bunların yanı sıra Wing, drone ile teslimat hizmeti ile ilgili olarak yaptığı duyuruda, bu pilot programa katılanlara dair birkaç hikaye de paylaştı. Paylaşılan hikayelerden birinde, teslimat drone’ları aracılığıyla bir ailenin evine Walgreens markalı tıbbi ürünlerin teslim edildiği belirtildi. Bir başka hikayede ise bir kocanın karısı için FedEx Express aracılığıyla bir doğum günü hediyesi sipariş ettiği aktarıldı.

Online istatistik portalı Statista’nın Eylül 2017’de, ABD’de yapmış olduğu bir araştırmaya göre, tüketicilerin %47’si, “drone ile teslimat” hizmetiyle ilgilenmediklerini belirtirken %29’u ise önümüzdeki beş yıl içerisinde bu teknolojiyi göz önünde tutacaklarını ifade etti. %23’lik bir grup ise mevcut durumda bu teknolojiyi dikkate alacaklarını dile getirdi.

Teslimat hızının, bir müşterinin bir ürünü online olarak satın alıp almama kararını etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğunu ve
e-ticaret sektöründe “aynı günde teslimat” hizmetinin her geçen gün daha da önem kazandığını göz önünde tutacak olursak, drone ile teslimat hizmetinin önümüzdeki yıllarda, özellikle e-ticaret ve lojistik sektöründe rekabet avantajı sağlayan unsurlardan biri haline geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *