Bir Dijital Pazarlama Yöneticisi Ekibinin Yeteneklerini Nasıl Geliştirebilir?

Dijital pazarlama yöneticileri olarak art arda gelen projeler arasında istemeden de olsa ekibimizdeki bireylerin hedef ve beklentilerini gözden kaçırabiliyoruz. Bazen de projelerde istenen başarıyı elde edemediğimizde, kariyer yolculuğumuzdaki tecrübeleri unutup, önce hemen ekibimizin yeterli olup olmadığını sorguluyoruz. Sonra da tabir-i caizse, çuvaldızı kendimize batırmak yerine her türlü bahaneyi (bütçe, onayların geç gelmesi, revizeler, kısıtlı zaman, istenilen pazarlama araçlarının olmayışı, teknik donanım, vb.) hazır ediyoruz ve bu bize zaman kaybından başka bir şey getirmiyor.

Evet, dijital ekosistem çok hızlı gelişiyor, gündem çok çabuk değişiyor ve sizin bekleme yapmadan nabzı yakalayıp, projelerinizle başarıyı yakalamanız lazım. Peki, başarıya daha zahmetsiz ulaşabilmek için şimdi, tam da şu an bir es vermek ister misiniz?

İşin sırrı ekibinizi gerçekten iyi tanımakta saklı. Her bir ekip üyesi hedeflerine ulaşabilmek için yeterli bilgi ve beceriye sahip mi, değil mi anlamalı. İyi bir lider ve başarıyı yakalan bir yönetici olabilmek için gerekli aksiyonları zamanında almalıyız. Dijital pazarlama ekibimizin yetenekleri geliştirebilmesini sağlayan 5 pratik yolu aşağıda sizinle paylaşıyor olacağız. Faydalı olması dileğiyle.

1- Her Bir Ekip Üyesi İçin Kişiselleştirilmiş Gelişim Planı Hazırlayın

Ekibinizin her bir üyesiyle, gelişmek istedikleri alanların, öğrenme yöntemlerinden kendilerine en uygun olanlar ve işteki kişisel hedeflerinin neler olduğunu belirlemek için konuşun. Bu sizin ekip üyelerinizi geliştirmek için bir plan yapmanıza yardımcı olacaktır.

İhtiyaçları belirleyip ve dijital kaynakların mevcut olduğundan emin olmak size planınızın uygulanabilir olmasını sağlayacaktır.

2- Ekip İçi Eğitimi Destekleyin

Ekibin her üyesi uzmanı olduğu konuda diğer ekip arkadaşlarını besleyebilir. Düzenli aralıklarla ekip içi gelişim için yapılan sunum ve work-shop’lar hem ekip üyesinin kendi alanı dışında yeni şeyler öğrenmesine yardımcı olur, hem de ekip arasındaki bağı güçlendirir. Dijital pazarlamanın birçok alt kolu var, uzmanlaşılabilecek bölümleri var. Fakat tümünde en iyi olmak gibi bir şey çok ütopik olurdu. Onun yerine T insan modelini benimseyip, her konuda bilgi sahibi olup, bir alandaki uzmanlıkta derinlik kazanmak gerekir. Meraklısı Ufuk Tarhan’ın “T İnsan” adlı kitabını okuyabilir.

Bir konuda uzmanlaşmış ekip üyesi, ekibin geri kalanına uzmanlaştığı konuda eğitim vererek katkıda bulunabilir. Verilen eğitimle ekip üyelerinin her alanda fikir sahibi olmasını sağlanır ve bu da gelecekteki dijital pazarlama projelerinin başarıya ulaşmasına yardımcı olur.

3- Online Eğitim Programları Satın Alın

Start-up’da dijital pazarlama yöneticisi bile olsanız, motivasyon ve eğitim için ayrılan bir bütçeniz vardır. Bütçeden maksimum faydalanabilmek için online eğitim programları satın alabilir ve üye giriş bilgilerini ekip içinde döndürebilirsiniz. Dijital pazarlama alanında her bütçeye uygun online eğitim alabileceğiniz platformlar var. Hatta ücretsiz bir dolu eğitim var. Sadece yapmanız gereken arama motorunda kısa bir gezinti. İşte bu kadar basit!

4- Ekibinizin Dijital Pazarlama Etkinliklerine Katılımını Sağlayın

Etkinliklere gitmek, aynı meslek grubundan bireylere tanışmak ve farklı projeleri inceleyerek bakış açısını geliştirmek bir dijital pazarlamacı için oldukça önemlidir. Konferanslar, workshoplar, sertifika programları, seminer ve oturumlar için bütçeyi sene başında belirleyin.

İşler ekip üyeniz bir gün ofiste olmadığı için durmaz. Online ve erişilebilir olduğumuz günümüzde, yöneticiler ekip üyelerinin kendilerini geliştirmeleri için çalışma saatleri konusunda daha esnek olmalıdır.

Türkiye’de veya yurtdışında nitelikli etkinliklere ekip üyelerinizin katılımını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu etkinliklere katılan çalışma arkadaşınızdan öğrendiği bilgileri sizlere aktaracağı mini bir sunum yapmasını rica edebilir ve tüm ekibin yeni bir bakış açısı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca anlatan ekip üyesinizin de sunum becerisi böylelikle gelişir.

5- Dijital Pazarlama için Yararlandığınız Kaynakları Gözden Geçirin

Dijital konularda yararlanabileceğiniz, ekip içinde paylaştığınız bir Kaynak listeniz var mı? Yoksa hemen hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bugün kaynak arayışı içine girseniz ücretsiz bir dolu platform sizi karşılayacaktır. Daha spesifik bir hizmet almak isterseniz içindeki kütüphaneden yararlanabileceğiniz ücretli nitelikli platformlarda bulabilirsiniz.

Pazarlamasyon Prime da dijital dünyada ayrıcalıkları keşfetmek isteyen dijital pazarlamacılar için nitelikli bir platform. Üyelikle beraber dijital, teknoloji ve pazarlama profesyonellerinin yer alacağı özel buluşmalara katılabileceğiniz, Türkiye’den ve dünyadan geniş bir rapor kütüphanesi olan, içerisinde Pazarlamasyon işbirlikleriyle hazırlanan özel araştırma ve raporları olan ve daha pek çok ayrıcalığı bünyesinde barındıran Pazarlamasyon Prime’a hemen şimdi üye olabilirsiniz.

Sonuç:

Dijital pazarlama ekibinizi geliştirmek, bir yönetici olarak sürekli üzerinde çalıştığınız bir proje olmalıdır. Dijital pazarlama ekipleri bir şekilde işi yürütmeyi başarır, herkes normal görevlerini yerine getirir ve öğrenmeye odaklanamaz. Aslında, ekip için esas ihtiyaç, ekibin büyümesine ve yeni beceriler geliştirmesine yardımcı olan bir yöneticidir. Öğrenmeye biraz odaklanmak ekibinizin her bir üyesinin yararına olmasının yanı sıra, yeteneklerin koruması ve pekişmesi için muazzam bir fırsattır.

Unutmayın, ekibinizin bilgi ve becerilerinin geliştirmesine yardımcı olmak, sizi iyi bir lider yapmanın yanısıra başarılı iş sonuçlarını da beraberinde getirecektir.

 

Kaynak: Pazarlamasyon.com

Yazar: Tümay Ulutaş Ertuğrul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *