Bir E-ticaret Sitesi Black Friday’de Umduğunu Bulamadıysa Sebebi Ne Olabilir?

Öncelikle yazımıza Black Friday’de harıl harıl çalışan tüm dijital pazarlamacıları tebrik ederek başlamak istiyoruz. Yılın bu en hareketli döneminde eminiz herkes genel performansının da üstüne çıkarak taktire şayan bir efor sarfetti. Rekabet yoğundu, zaman da kısa. Hazırlıklar belki birkaç ay öncesinde başladı, belki de tam bir yıl öncesinde. Sonuç ne mi oldu? Kimi e-ticaret sitesi geçtiğimiz Cuma başarısını taçlandırırken, kimisi oyunda kendine yer açmayı başardı ve maalesef kimisi de umduğunu bulamadı. Sonuçta kazananların mutlaka kaybedenlere ihtiyacı var, değil mi?

Bu yazımız, Black Friday’de yaptığı indirimler, yürüttüğü kampanyalar sonrası umduğunu bulamayan e-ticaret firmalarının neleri gözden kaçırmış olabilecekleri ile ilgili. Keyifli okumalar.

Müşterilerinize Black Friday Kampanyanız Hakkında Öncesinde Bilgi Verdiniz mi?

Black Friday’in işe yarar olmasının vazgeçilmez bir parçası, müşterilerin yakında büyük indirimin geleceğini bilmesi. O gün için büyük bir promosyon veya özel bir indirim yapmak istiyorsanız, önceden bildirmeniz ve belli bir plan eşliğinde öncesinde tanıtmanız gerekir. Böylece, potansiyel müşterilerinizde heyecan yaratabilir ve insanların bu özel güne hazırlanması sağlayabilirsiniz.

Black Friday’de Aciliyet Hissiyatı Yaratabildiniz mi?

Evet bu en basit fakat en etkili satış ve pazarlama taktiklerinden biridir. Satıcılar genellikle fiyatlandırma şartlarının belirli bir tarihte sona ereceğini söyleyerek bunu yapmaya çalışır, ancak çoğu alıcı bunun boş bir tehdit olduğunu bilir. Gerçek aciliyet yaratmak için, güvenilirliğe ihtiyacınız var. Müşteriler, şu anda hareket etmemeleri durumunda gerçekten kaybedeceklerine inanmak zorunda. Bunu yapmanın yollarından biri, müşterilerin belirli bir zaman dilimi içinde aksiyon alırlarsa, başka bir türlü alamadıkları bazı özel seçenekler sunmaktır. Bu bir premium bir özellik olabilir, sadece o güne özel bir seri ya da henüz daha beta sürümünde olan henüz herkese ulaşmamış yeni bir özellik olabilir. Bulunduğunuz sektöre göre belirleyebileceğiz bu özel seçecekler hakkında düşünebilirsiniz.

Reklam Planlama Yaparken Zamanlamaya Dikkat Ettiniz mi?

Picodi.com’un yaptığı bir araştırmada Black Friday satışlarının en çok saat 22:00 ile 01:00 saatleri arasında gerçekleştiği tespit edilmiş.

Black Friday’de İnsanlar Sepete Ortalama Kaç Ürün Ekliyor, Biliyor musunuz?

Yapılan araştırmalara göte Türkiye’de Black Friday’de insanlar ortalama 4 adet ürün satın alıyor. İnternet ve geleneksel mağazalarda yapılan ortalama harcama ise 71 Euro. Peki siz bu veriyi kullanarak bir kampanya geliştirdiniz mi? Belli bir tutarın üstüne çıktıldığında kargonun ücretsiz olması ya da 4 ürün aldıklarında ekstra indirim gibi. Bu ve benzeri senaryolar geçmiş veriler kullanılarak kurgulanabilir.

Türkiye’deki Tüketiciler Black Friday’de Hangi Kategorilere Yöneliyor Biliyor musunuz?

Türkiye’deki tüketiciler Black Friday indirimleri boyunca en çok giyim, ayakkabı, kozmetik, ve takı kategorilerinde alışveriş yapıyor. Siz özellikle bu kategorilerde rakiplerinizi sıkı bir takibe aldınız mı? Talebin daha yoğun olduğu kategoriler için özel olarak çalışmak e-ticaret firmanızdaki toplam karlılığı olumlu etkileyecektir.

Bazı Kategorilerdeki Ürünlerinizi Stoklarla Sınırladınız mı?

Kıtlık ve yukarıda belirttiğimiz aciliyet birlikte harika çalışıyor. Adeta büyülü bir pazarlama kombinasyonu oluşturuyor. Ana mantık Black Friday teklifinizde sunduğunuz şeyin sınırlı veya az miktarda olması. Siz kampanyanızda böyle bir yolu denediniz mi?

2018 Google Trends Verilerini İnceleme Fırsatınız Oldu mu?

Black Friday öncesi yapacağınız araştırmada Google Trends verileri size web aramalarının üçte ikisinin Perşembe ve Cuma günü yapıldığını gösterecektir. Satışların neredeyse %615 artığı bu özel günde tüketicileri ne zaman yakalayacağınızı bilmek çok önemli.

Sosyal Medyanın Gücünden Yeterince Yararlandınız mı?

Sosyal medya yeri gelir bir çığ etkisi yaratabilir. Bu günlerde çok yaygın olan sosyal medya kullanıcılarının birbirlerini etiketleyerek kazanabileceği indirimleri siz de hesaplarınızda denediniz mi? Böyle bir yol seçerek etkileşimi, e-ticaret sitenize olan ziyareti ve de satış adedini artırabilir, özel kampanyalarla stoklarınızı kolayca eritebilirsiniz.

Web sitenizde ve sosyal medyaya bir geri sayım görseli eklediniz mi? Böyle bir çalışma ile de heyecanını artırabilirsiniz. Bahsettiğimiz Black Friday’e kalan süre değil benzeri bir görselle hazırlayabilirsiniz o ayrı ama size esas kazandıracak ve sepet terk oranını düşürecek, sepete atılan ürünler için mevcut indirim ile ilgili uyguladığınız bir geri sayım. Buradaki ana mantık da şöyle; süre sınırlaması ile tüketiciyi karşılaştırma sitelerini incelenmekten alı koymak ve aynı ürünü başka bir sitede daha uygun bir fırsatla sunuluyorsa müşteriyi kaçırmamak.

Bonus:

Mobil uygulama push bildirimleri, e-posta desteği, A / B testleri ile dönüşüm oranlarınızı optimize etmek ve toplam satışları artırmak için farklı teklif türleri oluşturmak da size Black Friday ve öncesi katkı sağlayacaktır.

Alışveriş yapmaktan veya tatillerden nefret edenler bile bir şekilde Black Friday kampanyalarından uzak kalamıyor. Siz adına ne derseniz deyin, globalde kurgulanmış bu tüketim çılgınlığı yerel pazarda da tüketicileri ağına düşürmeyi başarıyor. Size de bir dijital pazarlamacı olarak e-ticaret sitenizde gelir ve büyümeyi sağlamak için tabir-i caizse bu ağı sıkı örmek düşüyor.

Sonuç ne olursa olsun, gelecek yıl için hatalardan ders alınır ve sektöre özel hatalar tekrarlanmadıkça gelecek sene eminiz kampanyalarınız başarıya ulaşacaktır.

Eklemek de fayda var; Black Friday’de edinilen bu paha biçilmez satış ve pazarlama ders niteliğindeki bu tecrübe yalnızca e-ticaret şirketleri için değil. Bu derslerden kurumsal B2B şirketler veya e-ticaret firmalarını gelirlerini artırması için besleyen SaaS şirketleri de yararlanabilir ve bir sonraki Black Friday’e daha farklı teknikler uygulayabilir.

Daha başka ne yapılabilir? Sizden gelecek cevapları duymak için sabırsızlanıyoruz.

Kaynak: Pazarlamasyon.com

Yazar: Tümay Ulutaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *