İlham Veren Kitaplar

    • “20 Dakika Risk Sermayedarı” adındaki popüler podcast serisi kapsamında, dünyanın önde gelen risk sermayedarları ile röportajlar gerçekleştirildi ve onlara favori soruldu.
    • Dünyanın en iyi girişim yatırımcılarının favori kitapları arasında Ben Horowitz’in “Zor Şeyler Hakkında Zor Şey”, Eric Ries’in “Yalın Girişim” ve Paula Coelho’nun “Simyacı” isimli kitabı yer alıyor.

 


Marc Andreesen, Mary Meeker ve Josh Kopelmann… Bu isimler size tanıdık geliyor mu? Eğer gelmediyse, bu üç ismin dünyanın önde gelen girişim yatırımcılarından olduklarını söyleyebilirim. Bunlar Uber, Facebook ve Twitter gibi büyük şirketlere erken aşamalarda yatırım yapan risk sermayedarları. Peki bunlar gibi son derece başarılı iş insanlarının ne tür kitaplar okuduklarını hiç merak etmiş miydiniz?

20 Dakika Risk Sermayedarı” adındaki popüler podcast serisi kapsamında, dünyanın önde gelen risk sermayedarları ile röportajlar gerçekleştirildi ve onlara favori kitapları soruldu. World Economic Forum’un paylaştığı yazıya göre, başarılı yatırımcıların favori kitapları şu şekilde:

Girişimciler ve Yatırımcılar Tarafından Yazılan 3 Kitap

“20 Dakika Risk Sermayedarı” İsimli Podcast Serisine Göre, Dünyanın En İyi Yatırımcılarının ve Girişimcilerinin Okumaktan Hoşlandığı Kitaplar

Girişim yatırımcıları tarafından en çok hayranlık duyulan üç kitap da girişimciler ve yatırımcılar tarafından yazılan kitaplar. Açık ara farkla en çok bahsedilen kitap, Ben Horowitz’in “Zor Şeyler Hakkında Zor Şey” (The Hard Thing About Hard Things) isimli kitabı. Ben Horowitz, yazının başında belirttiğim ilk isim olan Marc Andreesen ile birlikte Silikon Vadisi girişim sermayesi grubu Andreesen Horowitz‘i yönetiyor ve kendisi bu zamana kadar, herkesin çok iyi bildiği Facebook, Twitter ve Airbnb gibi şirketleri destekledi. Horowitz kitabında, eski bir girişimci olarak bir internet şirketi fiyaskosu sırasında bir girişim kurma konusunda yaptığı denemeleri, yaşadığı sıkıntıları ve öğrendiği dersleri anlatıyor.

İkinci sırada Peter Thiel’in “Bire Sıfır” (Zero to One) isimli kitabı geliyor. Kitap, gelecekteki girişimlerin, giderek daha doymuş hale gelen bir dünyada yenilikçi ürünler meydana getirmek için “beyaz alanı” nasıl bulabileceklerine odaklanıyor. Peter Thiel de daha çok PayPal‘in kurucu ortağı olarak tanınsa da, o da bir başka efsanevi Silikon Vadisi yatırımcısıdır.

Eric Ries’in “Yalın Girişim” (The Lean Start-Up) isimli kitabı üçüncü sırada yer alıyor. Burada Eric Ries, modern web tabanlı işletmelere atık azaltımı ilkelerini uygulayarak Japon “yalın üretim” kavramını temel alan girişimler için bir yönetim metodolojisi geliştiriyor.

Kurgusal Kitaplar

Kurgu söz konusu olduğunda, Brezilyalı ünlü yazar Paulo Coelho’nun “Simyacı” (The Alchemist) isimli kitabı listeye ilk sıradan girer. Romanın ana mesajı, yani tüm evrenin hedeflerinize ulaşmanıza yardım etmek için birlik olabileceği, çoğu girişimci olarak yola çıkan risk sermayedarları arasında iyi yankı uyandırabilir.

Rus yazar Mikhail Bulgakov’un, şeytan tarafından Stalin Rusyası’na yapılan bir ziyareti anlatan “Usta ve Margarita” (The Master and Margarita) isimli romanı ise ikinci sırada geliyor. Onun hemen arkasında ise Gabriel Garcia Marquez’in “100 Yıllık Yalnızlık” (100 Years of Solitude) isimli kitabı ve Ernest Hemingway’in “Yaşlı Adam ve Deniz” (The Old Man and The Sea) isimli kitabı yer alıyor. Özellikle Ernest Hemingway’in yenilgi karşısında cesaret ve bir kaybı başarıya dönüştürme temalarının, kendilerine ait birkaç benzer deneyime sahip olan yatırımcıların üzerinde neden etki yaptığını anlamak kolay.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *