LinkedIn, 2019’da En Çok Aranan 10 Kişisel ve Mesleki Beceriyi Listeledi

LinkedIn her yıl olduğu gibi bu yıl da bir önceki yıl en çok aranan beş kişisel özelliği ve beş mesleki beceriyi listeledi. İşte LinkedIn’e göre iş dünyasında aranan yetkinlikler:

1- Yaratıcılık (Creativity)

Henüz robotlarda olmayan ve insana has olan orijinal ve yaratıcı düşünme becerisi olmazsa olmaz yetkinliklerden birisi.

2- İnandırma (Persuasion)

Yaptığınız iş hangi büyüklükte olursa olsun önce kendiniz inanmanız daha sonra da ürünü satabilmek için insanları ikna edebilmeniz ve onları da inandırıyor olmanız gerekiyor.

3- İşbirliği (Collaboration)

Yeni fikirler üretmek ve hedeflere ulaşabilmek için işbirliği becerisi olmazsa olmaz yetkinliklerden olarak görülüyor.

4- Adapte Olabilirlik (Adaptibility)

Artık her gün yeni bir haberle, yeni bir teknolojiyle uyanıyoruz. Şirketlerin değişime ayak uydurması için çalışanların değişimlere kolay adapte olması ve dinamikleri yakalaması gerekiyor.

5- Zaman Yönetimi (Time Management)

Sadece iş hayatında değil hayatın her alanında iyi bir zaman yönetimi daha verimli sonuçlara ulaştırır.

6- Bulut Bilişimi (Cloud Computing)

Bulut bilişimi, bizim ihtiyacımız olan her türlü doküman ve dosyanın tek bir sunucuda toplanarak internetin var olduğu her yerden ulaşılabilir olması anlamına geliyor. Bu sayede firmalar daha esnek bir yapıya sahip oluyorlar.

7- Yapay Zeka (Artifical Intelligence)

Yapay zeka artık her gün duyduğumuz, insan yeteneklerini ve katkılarını önemli ölçüde geliştirmek üzere tasarlanan oldukça değerli bir ticari bir varlık ve şirketler için yapay zekanın değeri oldukça yüksek.

8- Analitik Akıl Yürütme (Analytical Reasoning)

Analitik düşünme, veriyi iç görüye dönüştürebilmek için, kişinin problemleri hızlı ve etkili bir şekilde çözme yeteneğidir. Listede olmasına şaşırmadığımız bir yetkinlik diyebiliriz.

9- İnsan Yönetimi (People Management)

İnsan yönetmek günümüzde bir sanat olarak kabul görüyor ve herkesin elinden gelenin en iyisini yapmasına yardımcı olmak, onlara motivasyon sağlamak yetkinlik gerektiriyor.

10- Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX Design)

Kullanıcı deneyimi tasarımı dijital dünyanın insanlara hizmet etmede kilit noktalardan birisi. Kullanıcıların verilerini iyi analiz edebilmek, oluşturulan farklı senaryolar ile farklı insan kitlelerini kapsayarak düşünebilmeyi gerektiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *