Reklamcılıkta Performansı Artırmak İçin 9 İpucu

Kantar‘ın “Reklamcılıkta Performansı Artırmak İçin İpuçları” adlı raporundan ilhamla reklamcılıkta performansı artırmak için kullanacağınız 9 ipucunu derledik. Keyifli okumalar dileriz.

1-Resmin Bütününü Görmek

Bugünün arama pazarı, birkaç yıl önce olduğundan daha farklı. Rakipleriniz arasındaki yerinizi anlayabilmek için bu rekabetçi ortamın tam bir resmine sahip olmalısınız. Yalnızca bir veya iki ölçüm kullanarak rakiplerinizi, pazar yerinizi veya performansınızı anlamak mümkün değildir. Ve arama kampanyalarınız hakkında çok önemli kararlar almak için kesinlikle resmin bütününü görmelisiniz.

2-Bulunduğunuz Yerin Piyasasını İyi Anlamak

Arama pazarlamacılığının başlayacağı ilk alan, genel rekabet ortamınızı anlamaktır. Bu bilgiler, programınızın genel performans açısından nerede durduğunu hızlı bir şekilde anlamanızı sağlar. Ayrıca, pazarınızdaki toplam rakip sayısını bilmenizi sağlar ki bu da çeşitli stratejik sonuçlara yol açar.

3-En Büyük Rakiplerinizi İyi Tanımak

Rakiplerinizin reklamlarından yararlanarak riskinizi azaltabilir, zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Birçok sektörde, zaten Google Ads kampanyalarını test eden ve optimize eden firmaları bulacaksınız. Yani halihazırda Google Ads’e yatırım yapan başarılı rakiplerinizi inceleyerek, hangi anahtar kelimelerin, reklamların ve açılış sayfalarının (landing page, ürün veya hizmet tanıtım sayfaları) işe yarayıp yaramadığını öğrenebilirsiniz.

4-Piyasadaki Değişiklikleri Yakalamak

Rekabetinizi rutin olarak izlemek, özellikle tatiller ve mevsimsel etkinlikler için önemlidir, çünkü birçok reklamveren (genellikle daha küçük niş oyuncular), büyük bir tatil veya mevsimsel itiş yapmak için yıl boyunca bütçeyi geri alacaktır. Rekabetteki bu tür değişiklikler, arama pazarlamacılarına ciddi tehditler verebilir, çünkü reklamlarınızın piyasada alışveriş yapan kişiler için en iyi şekilde gösterilmesinin en önemli olduğu durumlarda sizi esasen değerli anahtar kelimelerdeki rekabetten kurtarabilirler.

5-Rakiplerin Ne Kadar Harcama Yaptığından Haberdar Olmak

Gelişmiş algoritmalar ve bilgisayar simülasyon modellerini kullanarak, rekabetçi zeka, rakiplerinizin harcadıkları, tıklama oranları ve sponsor olduğunuz anahtar kelimelere ilişkin ortalama tıklama başına maliyetler konusunda oldukça doğru tahminler sağlayabilirsiniz.

Bu bilgi, bütçenizi artırmanızın gerekip gerekmediği konusundaki temel soruyu yanıtlar ve doğru karar almanıza yardımcı olur.

6-Reklam Kopyasını Hızla Optimize Edin

Yeni oluşturulan kampanyaların çoğu karlı değildir, karlı hale getirmek için sürekli optimizasyon çalışmaları yapmalısınız. Örneğin reklamınızın tıklama oranı doğrudan kalite puanınızı etkiler, bu da tıklama başına ne kadar ödeme yapacağınızı belirler. Hangi sürümün en fazla tıklama aldığını görmek için farklı reklamları test ederek tıklanma oranınızı optimize edebilirsiniz.

7-Giriş Sayfası Dönüşümlerini Artırma

Açılış sayfası optimizasyonu önemli bir uygulamadır, çünkü dönüşüm oranınızı arttırmanın kampanya performansı üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkisi olacaktır. Reklam metni optimizasyonunda olduğu gibi, pazarlamacılar, açılış sayfası optimizasyonunu büyük ölçüde hızlandırmak için arama pazarlamacılığını kullanabilirler. Ayrıca reklam metni, başlıklar, promosyonlar ve hatta renkler gibi grafik öğeleri dahil olmak üzere kendi açılış sayfalarınızda test etmek için yeni fikirler üretmek için rakiplerinizin en iyi açılış sayfalarını analiz etmelisiniz.

8-Dönüşümleri İzleme

Dönüşümleri izlemezseniz hangi anahtar kelimelerin ve reklamların satış gerçekleştirdiğini ve hangilerinin sadece para kaybı olduğunu asla bilemezsiniz. Dönüşüm izleme, kampanyanız tarafından gerçekleştirilen satışları ölçme yöntemidir.

9-Kritik Zamanlarda Zirvede Kalmak

Zamanlama, tatillerde ve diğer rekabetçi mevsimsel satış dönemlerinde çok önemli bir anahtar kelimedir. İnovatif promosyonlarla pazara ilk giren olmak pazarlamacılara müşterileri satın alma ve ikna etme konusunda büyük avantaj sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *